امروز: چهارشنبه، 19 مرداد 1401 | UTC :

تارنمای تخصصی ناوگان هوایی ایران

وبسایت مرجع هوانوردی و هوافضای پارسی

راهنمای استفاده


برای جست و جو میتوانید از Search Box استفاده نمایید .
دسترسی به Search Box از طریق منوی کناری تارنما و صفحه اول امکان پذیر است .
برای مشاهده لیست تمامی هواپیما های موجود در بانک اطلاعاتی این تارنما؛ میتوانید عملیات جست و جو را بدون فیلتر انجام دهید .
چنانچه نیاز دارید به نتایج یک جست و جو دسترسی سریع و مداوم داشته باشید؛ میتوانید در انتهای جدول نتایج لینک فیلتر های مورد نظر را دریافت نمایید .
گزارش سفر و پرواز های خود را منتشر نمایید .
شما میتوانید پس از عضویت در این تارنما، گزارش سفر و پرواز های خود پیرامون هواپیما و ایرلاین های ایرانی را منتشر نمایید و دیدگاه خود پیرامون هواپیما و ایرلاین سرویس دهنده را ثبت نمایید .
گزارش ارسال شده توسط شما در صفحات مربوط به شناسنامه هواپیما و ایرلاین نمایش داده میشود .
ارسال اخبار پیرامون ناوگان و شرکت های هوایی .
شما میتوانید پس از عضویت رویداد های مهم و با ارزش خبری را در این تارنما منتشر نمایید .
همیاری در بروزرسانی وضعیت ها
با توجه به تغییر وضعیت مداوم هواپیما ها، از شما دعوت میشود چنانچه منبع موثقی پیرامون وضعیت هواپیماهای موجود در ناوگان هوایی کشور دارید، به جمع ما بپیوندید تا دسترسی های لازم جهت بروزرسانی وضعیت هواپیما ها برای شما فعال شود .
به شرکت های هواپیمایی امتیاز دهید !
در صفحه مربوط به هر شرکت هواپیمایی میتوانید امتیاز خود را به آن شرکت ثبت نمایید تا در رتبه بندی خطوط هوایی امتیاز شما لحاظ گردد .بخش جست و جو :

چنانچه قصد جست و جو در دیتابیس هواپیما ها را دارید؛ میتوانید از Search Box استفاده نمایید . Search Box در سمت چپ تمام صفحات وبسایت قابل دسترس است . توجه داشته باشید در صورتی که شما بدون وارد کردن هیچ پارامتری جست و جو را آغار نمایید؛ تمام هواپیما های موجود در دیتابیس این تارنما برای شما نمایش داده خواهند شد .
نکته اول : توجه داشته باشید که جست و جو بر اساس رجیستر تنها پارامتر دقیقا مشابه را برای شما نمایش خواهد داد، در حال حاضر امکان جست و جو برای رجیستر های مشابه به متن وارد شده در کادر رجیستر فراهم نشده است . این نکته درمورد جست و جو بر اساس MSN و Mode-s نیز صدق میکند .
نکته دوم : کادر های مربوط به ورودی تایپ، کمپانی، اوپراتور، مالک و وضعیت (Status) در بخش جست و جو؛ بصورت انتخابی طراحی شده اند تا احتمال ورود پارامتر های نادرست در هنگام جست و جو کاهش یابد.
نکته سوم : ورودی های انتخابی در بخش Search Box تمام گزینه های مربوط به هر ورودی را در دیتابیس را شامل میشوند و چنانچه نتوانستید گزینه مورد نظر خود را در میان گزینه های موجود پیدا کنید؛ ممکن است آیتم مورد نظر شما در دیتابیس وجود نداشته باشد .
نکته چهارم : در تمامی بخش های این تارنما؛ طبقه بندی و جست و جوی تایپ هواپیما ها بر اساس ICAO Codeهر تایپ تنظیم شده است .

نتایج جست و جو :

جهت دریافت نتایج جست و جو شما به صفحه لیست با نشانی : [ http://fleet.aerospacetalk.ir/?do=list ] منتقل خواهید شد .
در صورتی که جست و جوی شما نتیجه ای داشته باشد، می‌توانید نتایج را در جدول نمایش داده شده مشاهده نمایید .
تصویر 1 - مثال فیلتر های فعال

اگر پارامتر های ارسالی شما برای جست و جو صحیح باشند؛ آنها به عنوان فیلتر فعال در بالای جدول با رنگ سبز قابل رویت خواهند بود .
در صورتی که شما هر یک از فیلتر ها را با رنگ قرمز مشاهده نمودید، بدین معنی است که ورودی ارسال شده توسط شما برای پارامتر قرمز رنگ در دیتابیس وجود ندارد و باید با تغییر مقادیر وارد شده برای پارامتر های قرمز رنگ، دوباره جست و جوی خود را انجام دهید .

تصویر 2 - ورود پارامتر های اشتباه ( عدم وجود پارامتر ها در دیتابیس )

ممکن است شما تمامی پارامتر های جست و جو را صحیح وارد کرده باشید و تمام پارامترها نیز به عنوان فیلتر فعال با رنگ سبز مشاهده شوند اما در عین حال شما هیچ نتیجه ای برای جست و جوی خود دریافت نکرده باشید؛ در این صورت احتمالا با پیام زیر مواجه خواهید شد که منظور از آن پیدا نشدن هیچ موردی مطابق با فیلتر های مورد نظر شما میباشد .
(No results find ! change your search parameters And Try Again ) .
تصویر 3 - بی نتیجه بودن جست و جو

اگر قصد دارید نتایج جست و جوی خود را ( مثلا:  لیست هواپیما های فعال ایران ایر ) با دیگران به اشتراک بگذارید یا بصورت راحت تر به آن دسترسی داشته باشید؛ میتوانید در انتهای جدول لینک موجود بر روی This Linkرا کپی و ذخیره نمایید .
تصویر 4 - لینک دسترسی سریع به نتایج جست و جو

در کنار وضعیت ( Status ) برخی از هواپیما ها یک علامت قرمز رنگ مشاهده میشود؛ وجود این علامت این معنی را میرساند که این هواپیما از شرکت دیگری اجاره شده است . جهت مشاهده اطلاعات کامل مالک و کاربر هواپیما می‌توانید وارد صفحه شناسنامه هواپیما شوید .
تصویر 5 - نشان مربوط به در اجاره بودن هواپیما


گاهی ممکن است بدلیل وارد کردن اشتباه تاریخ نخستین پرواز یا در دسترس نبودن تاریخ نخستین پرواز تعدادی از هواپیما های موجود در جدول؛ پیام (Don't Trust Average . Error DURING Average Calculating.) را در خط پایینی بخش آمار کلی جدول مشاهده نمایید . در این تاریخ نخستین پرواز در سطر مربوط به هواپیمای دارای خطا خالی میماند و سن نیز 0 نشان داده میشود .
تصویر 6 - خطا در محاسبه میانگین سن هواپیما های موجود در جدول .

شناسنامه شرکت های هواپیمایی

در صفحه مربوط به شناسنامه شرکت های هواپیمایی در جدول لیست ناوگان درحال خدمت شما میتوانید مشخصات هواپیماهایی را مشاهده نمایید که این شرکت به عنوان مالک یا بصورت اجاره در اختیار دارد .
در صورتی که شرکت هوایی، هواپیمایی اجاره کرده باشد؛ لیست هواپیماهایی که این شرکت اجاره کرده است قابل مشاهده خواهد شد.
در صورتی که شرکت هوایی، هواپیمایی اجاره داده باشد؛ لیست هواپیماهایی که این شرکت اجاره داده است قابل مشاهده خواهد شد.

موارد عمومی

سن هواپیما : در تمامی بخش های وبسایت اعداد قبل از نقطه از سمت چپ برابر با سال و اعداد پس از نقطه نمایانگر ماه خواهند بود .
اختصار نام برخی از کمپانی ها و ایرلاین ها : به دلیل طولانی بودن نام برخی از تولید کنندگان هواپیما یا شرکت های هواپیمایی؛ بخشی از نام آنها در جداول نمایش داده میشود.در صورتی که از PC برای بازدید از این تارنما استفاده میکنید، میتوانید عنوان کامل را با نگه داشتن نشانگر ماوس روی نام کوتاه مشاهده نمایید، در غیر این صورت با ورود به صفحه شناسنامه هواپیما میتوانید تمام نام ها را بصورت کامل مشاهده نمایید .
تاریخ نخستین پرواز در جدول ها : در تمامی جدول های این تارنما تنها سال ساخت هواپیما در تاریخ نخستین پرواز هواپیما ها قابل مشاهده است، جهت مشاهده تاریخ دقیق نخستین پرواز میتوانید به صفحه شناسنامه هواپیما مراجعه نمایید .
ذخیره مطالب : چنانچه در نظر دارید یکی از مطالب را در هریک از بخش ها ذخیره نمایید؛ میتوانید پس از عضویت مطالب را در بخش علاقه‌مندی ها ذخیره نمایید .
این امکان با کلیک یا Tap کردن آیکون زیر ممکن است .

تصویر 8 - مطلب در موارد مورد علاقه شما ذخیره شده است، برای حذف آن از موارد مورد علاقه خود روی این آیکون کلیک نمایید .تصویر 7 - برای افزودن مطلب به علاقه مندی ها باید روی این آیکون کلیک نمایید .

وضعیت هواپیماها : در بخش status هر هواپیما شما یکی از 7 مورد زیر را مشاهده خواهید کرد که معنی هرکدام از آنها نیز در ادامه نوشته شده است :
Active : هواپیما فعال و در حال ارائه سرویس میباشد .
Written off : هواپیما به دلیل حادثه از خط پروازی خارج شده و قابل بازیابی و تعمیر نمیباشد .
Stored : هواپیما با تصمیم مالک در یکی از فرودگاه ها نگهداری میشود . عمدتا به دلیل نبود قطعه برای تعمیر و یا عدم نیاز به هواپیما در خط پروازی هواپیما ها در این وضعیت قرار خواهند گرفت اما ممکن است دوباره در خط پروازی فعال شوند .
Scrapped : هواپیما قطعه قطعه شده است و اجزای آن بازیافت شده اند .
delivered to : هواپیما به یک ایرلاین دیگر تحویل شده است .
Check : هواپیما در حال سپری کردن دوره چک خود میباشد .
Ground : هواپیما احتمالا به دلایل فنی بصورت موقت در یکی از فرودگاه ها زمینگیر شده است اما احتمالا بزودی به خط پروازی بازخواهد گشت .