امروز: شنبه، 2 بهمن 1400 | UTC :

تارنمای تخصصی ناوگان هوایی ایران

وبسایت مرجع هوانوردی و هوافضای پارسی

اتمام چک سنگین بوئینگ B747 ماهان در آشیانه "هما"

اتمام کار و چک سنگین هواپیمای بوئینگ B747 هواپیمایی ماهان در آشیانه "هما"

هواپیمای بوئینگ B747-300 قوی سبز که از اسفند ماه سال گذشته در آشیانه "هما" تحت چک سنگین D-Chcek و انجام تغییرات است، با اتمام کار روز گذشته آشیانه این شرکت را ترک کرد.

قرار است این پرنده به ناوگان باری قوی‌ سبز ملحق شود.


تعویض موتور هواپیمای فوکر F-100 توسط متخصصین مهندسی و تعمیرات "هما"

تعویض موتور هواپیمای فوکر F-100 توسط متخصصین مهندسی و تعمیرات "هما"

هواپیمای فوکر F-100"هما" به رجیستر EP-CFR که در جزیره کیش دچار مشکل در موتور شماره یک شده بود و نیاز به تعویض داشت، با اعزام متخصصین، تجهیزات و موتور جدید به جزیره زیبای کیش و تعویض موتور در عرض یک روز در هوای شرجی جزیره کیش، به خط پرواز "هما" بازگشت.

🔘 با سپاس از مهندس بهزاد رضایی


زمینگیری دوباره هواپیمای ارباس A340 ماهان

#اختصاصی_ائرواسپیستاک

زمینگیری دوباره هواپیمای ارباس A340 ماهان 

هواپیمای ارباس A340-300 شرکت هواپیمایی ماهان به رجیستر EP-MMB که در 7 مهرماه به خط پروازی ماهان بازگشته بود، از 19 مهرماه مجددا زمینگیر شده و موتور شماره دو آن نیز باز شده است. 

شایان ذکر است این هواپیما 27 سال سن دارد. 


شرکت هواپیمایی چابهار از ۱۳۷۸ تاکنون

هواپیمایی چابهار در سال 1378 به عنوان زیرمجموعه ای صندوق بازنشستگی و ذخیره رفاه "هما" تاسیس شد. این شرکت در طی این سال ها ۱۳ فروند فوکر F-100 و ۱۰ فروند هواپیمای مکدانل داگلاس MD80 به کشور وارد کرد که این هواپیماها به صورت استیجاری در اختیار شرکت هایی از جمله "هما"، "ایران ارتور"، "تفتان" و "تابان" قرار گرفت و درآمد حاصل از اجاره این هواپیماها به صندوق بازنشستگی و ذخیره رفاه "هما" واریز می‌شد.

ناوگان فوکر این ارلاین از ابتدای ورود به ایران (سال‌های ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۷) تا به امروز در ناوگان "هما" پرواز کرده اند. ناوگان MD80 نیز در سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۰ وارد ایران شدند و تا سال ۱۳۹۲ در ناوگان "ایران ارتور" پرواز می‌کردند که به علت مسائلی زمینگیر شدند.


انصراف از تیک آف فوکر آسمان بعلت نقص فنی

پرواز شماره IRC819 شرکت هواپیمایی آسمان، که قرار بود در ساعت 9 صبح امروز با یک فروند هواپیمای فوکر F100 به رجیستر EP-AST، زاهدان را به مقصد شیراز ترک کند، به علت نقص فنی از تیک آف انصراف داده و به اپرون زاهدان بازگشت.

قرار است قطعه مورد نیاز هواپیما، با پرواز آسمان از مشهد به زاهدان ارسال تا با رفع نقص فنی در ساعت 14-15 هواپیما زاهدان را به مقصد شیراز ترک کند.


فرود اضطراری ATR72 "هما" با مهارت خلبان

هواپیمای ATR-72 هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران "هما" به رجیستر EP-ITC که در حال انجام پرواز IR3312 تهران به اصفهان بود، از حوالی شهر قم با اعلام کد اضطراری 7700 به فرودگاه مهرآباد دایورت کرد.

این هواپیما به دلیل مشکل ایجاد شده در موتور شماره دو، این موتور را خاموش و ملخ های هواپیما را در حالت Feather قرار داده و با مهارت و تخصص استاد خلبان پرواز جناب کاپیتان محمدرضا آخوندی طهرانی فرد و خلبان مدرسی هواپیما در کمال ایمنی در فرودگاه مهرآباد به زمین نشست.

نقص فنی بوئینگ B737 شرکت هواپیمایی کاسپین

پرواز 6987 زاهدان به تهران شرکت هواپیمایی ‌کاسپین که با بویینگ B737-500 به رجیستر EP-KPA قرار بود ساعت 17 زاهدان را به مقصد تهران ترک کند، لحظاتی پس از برخاستن بعلت مشکل فشار هوای کابین، این پرواز به مبدا برگشت و ساعت حدود 10 دقیقه بعد بسلامت در فرودگاه زاهدان فرود آمد.

این افت فشار به علت نقص فنی در درب L1 هواپیما رخ داده است.

نهایتا پس از رفع نقص فنی در ساعت 17:45 عازم تهران شد.

بازگشت یک فروند فوکر 100 به خط پروازی آسمان

یک فروند هواپیمای فوکر 100 شرکت هواپیمایی آسمان به رجیستر EP-ATC پس از اتمام چک در‌ آشیانه ثامن، به خط پرواز بازگشتند.به گزارش روابط عمومی هواپیمایی آسمان، مهرآئین مدیرکل پایگاه مشهد مقدس با اعلام این خبر افزود، کار چک هواپیمای فوکر F100 به رجیستر EP-ATC توسط مهندسین فنی پایگاه مشهد به اتمام رسیده و به ناوگان فعال شرکت آسمان ملحق گردید.


بازگشت هواپیمای MD-83 شرکت آتا به رجیستر EP-TAR به فرودگاه تبریز به دلیل نقص فنی

مسئول روابط عمومی فرودگاه های آذربایجان شرقی از نقص فنی پرواز تبریز - نجف و بازگشت این هواپیما به فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز خبر داد.

هادی نجاتی امروز در گفت وگو با فارس اظهار داشت: هواپیما شرکت هواپیمایی آتا به شماره پرواز ۶۶۵۸ در مسیر تبریز به نجف، که قرار بود ساعت ۱۵.۲۰ از فرودگاه تبریز تیک آف کند با ۱.۵ ساعت تاخیر ساعت ۱۷ از فرودگاه تبریز تیک آف کرد که نیم ساعت پس از برخاستن مجدد به فرودگاه بین المللی تبریز بازگشت.

وی افزود: بازگشت این هواپیما به دلیل نقص فنی در موتور بوده که خوشبختانه با وجود نقص فنی فرود موفقی در فرودگاه تبریز داشته و با سلامت به زمین نشسته است.

مسئول روابط عمومی فرودگاه های آذربایجان شرقی تاکید کرد: پرواز جایگزین با هواپیمای MD-83 به رجیستر EP-TAN انجام شده و مسافران ساعت ۲۰ امشب فرودگاه بین المللی تبریز را به سمت نجف ترک کردند.

مطلب "بازگشت ارباس A319 به خط پروازی ناوگان "هما"" منتشر شد!

بازگشت دو فروند هواپیما به خط پروازی ناوگان ارباس A320/A319 "هما"

پس از تلاش های متخصصین مهندسی و تعمیرات هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران "هما"؛ هواپیمای ارباس A319 "هما" به رجیستر EP-IEQ عصر امروز با انجام پرواز تهران مشهد به خط پروازی "هما" بازگشت.

 هواپیمای ارباس A320 به رجیستر EP-IEE که از آذرماه سال گذشته به جهت انجام S-CHK زمینگیر شده بود، 21 شهریورماه با انجام پرواز تهران تبریز به خط پروازی "هما" بازگشت.

بازگشت این دو هواپیما در فاصله کوتاهی به خط پروازی خانواده ارباس A320 "هما" جان تازه‌ای به پیکره "هما" خواهد بخشید.